Bawełna – jakie są rodzaje, właściwości i zastosowania tkanin bawełnianych?
Bawełna to niezwykle przydatna tkanina. Jak każdy materiał ma ona swoje wady i zalety, jednak z całą pewnością trudno jest o równie wytrzymały, tani oraz przyjemny dla skóry materiał.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tkaninach bawełnianych, ich rodzajach i właściwościach, to czytajcie dalej.
Charakterystyka bawełny
Bawełnę pozyskuje się z krzewów bawełnianych. Nasiona rośliny są otoczone przez bawełniane włókna przypominające watę. Zbiory bawełny przeprowadzano kiedyś ręcznie. Współcześnie zbiory te przeprowadzane są przy użyciu specjalnych kombajnów.
Bawełniana tkanina znana jest od wielu tysiącleci. Była ona znana już 12 000 lat temu w Egipcie, gdzie wykorzystywano ją głównie do wytwarzania przewiewnych ubrań adekwatnych do gorącego klimatu. Bawełna należy do stosunkowo tanich tkanin. Z tego powodu jest ona wybierana jako narzędzie pracy przez wielu początkujących krawców czy projektantów.
Materiały bawełniane ze względu na swoją delikatność oraz przewiewność są zalecane osobom skłonnym do alergii lub posiadających skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Od kiedy tworzone są tkaniny z bawełny?
Jak już wspomnieliśmy, bawełna znana jest od około 12 000 lat. Egipcjanie nie tylko szyli z niej ubrania na własne potrzeby, ale również traktowali jako towar zamienny.
W Europie w czasach średniowiecznych tkanina bawełniana była towarem luksusowym, na który mogli pozwolić sobie jedynie najbardziej zamożni klienci. Z kolei w bardziej współczesnych nam czasach tkanina bawełniana była stosowana głównie przy produkcji bielizny.
Jak powstają tkaniny bawełniane?
Pozyskane z krzewu włókna bawełniane to dopiero początek i zaledwie namiastka drogi jaką surowiec ten odbędzie zanim zamieni się w tkaninę. Bawełna poddawana jest wielu różnorodnym procesom. Jednym z nich jest tak zwana merceryzacja.
Merceryzacja to proces mający na celu zwiększenie wytrzymałości oraz połysku włókna. Dokonuje się tego poprzez oddziaływanie na bawełniane włókna zasadą sodową.
Odzież wykonana z merceryzowanej bawełny jest cienka i lśniąca. Z tego powodu niektóre osoby mogą uznać ten materiał za syntetyczny. Jednak są to tylko pozory, ponieważ w istocie mamy do czynienia ze stuprocentowym włóknem roślinnym.
Bawełnę merceryzowaną wykorzystuje się głównie do wytwarzania odzieży ekskluzywnej. Jednak nie jest to tkanina pozbawiona wad, ponieważ ma tendencję do elektryzowania się. Lubią do niej także przywierać włoski oraz większe i mniejsze paproszki.
Co należy wiedzieć o tkaninach bawełnianych?
Tkaniny bawełniane są tkaninami naturalnymi roślinnymi. Są one niezwykle delikatne i przyjazne dla skóry. W dotyku materiały bawełniane są jednymi z przyjemniejszych tkanin. Szczególnie, gdy porównany bawełnę do sztywnego lnu bądź gryzącej i drażniącej wełny.
Tkaniny bawełniane są bardzo komfortowe w noszeniu i przewiewne. Z tego powodu sprawdzają się bardzo dobrze, gdy mamy do czynienia z odzieżą przylegającą do skóry.
Rodzaje tkanin bawełnianych
Możemy spotkać się z różnymi gatunkami bawełny. Za najcenniejszy uważana jest bawełna egipska charakteryzująca się delikatnie kremową barwą. To właśnie z niej produkowane są wysokiej jakości ubrania ekskluzywne czy luksusowa pościel.
Oprócz niej możemy zetknąć się z tkaninami bawełnianymi takimi jak:
satyna
jest ona jedną z najpopularniejszych tkanin, z której wytwarzana jest pościel, wyróżniamy dwa rodzaje satyny, satynę zwykłą, która jest materiałem śliskim, lśniącym oraz chłodnym w dotyku oraz satynę bawełnianą wyróżniającą się tak zwanym atłasowym splotem,
kreton
tkanina ta często jest barwiona, a wachlarz wzornictwa jest niezwykle szeroki, zastosowanie kretonu jest bardzo szerokie, z materiału tego szyte są dziecięce ubranka, bluzki, sukienki, koszulki oraz pościel,
gabardyna
jest to dość elegancki, gruby oraz wytrzymały materiał, najczęściej wykorzystuje się go do produkcji spodni, spódnic, żakietów, płaszczy, a także zasłon oraz poduszek,
woal
jest to materiał bardzo cienki i prześwitujący, wygląda on bardzo dekoracyjnie, a także łatwo się układa, z tego powodu jest on chętnie stosowany do szycia firan.
Ostatnią tkaniną, o której należy wspomnieć, jednak nie posiada ona nazwy jest materiał imitujący tkaninę lnianą. Sprawdza się ona przy szyciu płaszczy oraz żakietów.
Właściwości tkanin bawełnianych
Tkaniny bawełniane są miękkie i przewiewne. Jednocześnie cechuje je wysoka wytrzymałość. Dzięki temu bawełna jest chętnie stosowana do szycia wielu rodzajów rzeczy, od odzieży po pościel.
Ze względu na swoją delikatność materiały bawełniane sprawdzają się w przypadku osób skłonnych do podrażnień skórnych. W połączeniu z dopuszczaniem powietrza przez materiały bawełniane czyni to bawełnę idealną tkaniną dla osób z problemami skórnymi.
Jak dbać o tkaniny z bawełny?
Bawełnę można prać w pralce automatycznej. Możemy ją również odwirowywać czy prasować na mokro przy użyciu wysokiej temperatury. Jednak dokładne zalecenia dotyczące tego w jakiej temperaturze prać odzież czy pościel bawełnianą zależy także od materiału, który jest dodatkiem.
Wady tkanin bawełnianych
Największą wadą bawełny jest to, że ma ona dużą skłonność do gniecenia się. Z tej przyczyny odzież wytwarzana jest najczęściej z tkaniny bawełnianej z domieszką innego, na przykład syntetycznego materiału.
Tkaniny bawełniane długo schną i mają skłonność do gnicia oraz pleśnienia. Wystarczy, że włożymy do szafy bluzkę, która jedynie wydaje się nam być sucha, a najprawdopodobniej będziemy musieli się z nią pożegnać.
Zalety bawełny
Chociaż bawełna nie należy do tkanin wysoce odpornych na zabrudzenia, to niewątpliwą zaletą w tej sytuacji jest jej odporność na wysokie temperatury. Wiele tkanin bawełnianych możemy nie tylko prać, ale nawet wygotowywać. Jeśli dodamy do tego równie wysoką wytrzymałość bawełny, która przetrwa wiele prań i prasowań to spokojnie możemy uznać tkaninę tę za higieniczną.
Tkaniny bawełniane są niezwykle przewiewne. Dzięki temu nasze ciało nie poci się, a skóra oddycha. Również materiał jest bardzo przyjemny w dotyku. Bawełna bardzo dobrze chłonie i zatrzymuje w sobie wodę. Tkaniny te są również łatwe w farbowaniu.
Czy zwracacie uwagę na materiał, z którego wykonane jest Wasze ubranie? Ile miejsca w szafie zajmuje u Was odzież bawełniana?
Dajcie znać w komentarzach.
0 komentarzy