Jak chronić odzież przed molami ubraniowymi?
Czy chcemy czy nie, mole ubraniowe prędzej czy później odwiedzają szafę każdego z nas, a my szukamy sposobu, aby skutecznie wyperswadować im nowe lokum z głowy. Jednak próby te są często nieskuteczne.
W poniższym poradniku przedstawimy Wam kilka metod na efektywne pozbycie się moli ubraniowych oraz sposoby na zapobieganie ich pojawieniu się.
Czytajcie dalej.
Czym są mole odzieżowe?
Mole odzieżowe to owady przypominające swoim wyglądem niewielkie ćmy. Jednak to nie dorosłe osobniki są naszym zmartwieniem, gdy pojawią się w szafie, a ich larwy. To właśnie one żywią się naturalnymi tkaninami niszcząc przy tym nasze ubrania. To w jakich materiałach gustują mole zależy od ich rodzaju.
Jakie są rodzaje moli ubraniowych?
Możemy zetknąć się z dwoma rodzajami moli gustującymi w tkaninach.
Należy do nich:
mól futrzany zwany inaczej kożusznikiem,
potrzebuje do rozwoju ciepła. W miejscach z temperaturą poniżej 14 stopni Celsjusza ich rozwój zostaje wstrzymany. Larwy kożuszników są białe, a ich głowa oraz fragment ciała czarne. Ten rodzaj moli jest spotykany zdecydowanie rzadziej od włosienniczków, jednak szkody przez nie wyrządzone wcale nie są mniejsze.
Mole włosienniczki
są najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rodzajem moli ubraniowych. Gąsienice tego rodzaju moli również są białe. Wyjątek stanowi ich brązowa głowa. Występują przez cały rok, chociaż najłatwiej natknąć się na nie latem w mieszkaniu, gdy dorosłe osobniki latają.
Czym żywią się mole odzieżowe?
Przysmakiem kożusznika są ubrania puchowe bądź wykonane z wełny. Nie pogardzi on również pierzem. Ponadto mole ubraniowe lubują się w naturalnych tkaninach, na przykład jedwabiu. Larwy moli odzieżowych zniszczą jednak wszelkie ubrania, nawet te wykonane z bawełny, której nie trawią, jeśli na odzieży znajdować będą się plamy z potu czy żywności.
Skąd biorą się mole odzieżowe?
Mole odzieżowe do nas przylatują. Dorosłe osobniki docierają do naszego domu bądź mieszkania poprzez otwarte okna czy szyby wentylacyjne. Zdarza się również, że możemy przynieść je z zewnątrz razem z odzieżą, pościelą, meblami. Mole mogą również przywędrować do nas na sierści psa czy kota.
Jak rozpoznać, że mamy problem z molami?
Pierwszą oznaką może być niewielkich rozmiarów owad przypominający ćmę. Aby upewnić się, że to mole powinniśmy sprawdzić nasze ubrania w poszukiwaniu drobnych dziurek. Sprawdźmy także czy odzież nie posiada przebarwień i zapachu stęchlizny. Zerknijmy również na dno i kąty w szafie, ponieważ larwy mogły się gdzieś, dosłownie, przyczepić.
Jakie rośliny odstraszają mole ubraniowe?
Walcząc z molami chwytami się różnych metod. Najpopularniejszymi są woreczki z określonymi roślinami zawieszonymi w szafie.
Do roślin, za którymi nie przepadają mole należy:
lawenda
goździki
rozmaryn
tymianek
cytryna
mięta
liść laurowy
sosna
trawa cytrynowa
szałwia
ziele angielskie
Do najpopularniejszych roślin trzymających w ryzach mole zdecydowanie należy lawenda. Najczęściej stosuje się do tego suszoną lawendę umieszczoną w woreczku lub gazie.
Cytrynę oraz trawę cytryną również można wysuszyć i zawiesić w woreczku, jednak lepszym sposobem jest zasuszenie plasterków cytryny razem z goździkami i powieszenie ich w kilku miejscach szafy.
Pozostałe rośliny, czyli miętę, szałwię, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie, tymianek oraz gałązki sosny można rozłożyć przy ubraniach nawet bez uprzedniego suszenia roślin. Jednak jest to zalecane w przypadku odzieży, którą przechowujemy w jednym miejscu dłuższy okres czasu bez jej użytkowania.
Jak zwalczyć mole domowymi sposobami?
Oprócz wymienionych wcześniej roślin istnieje jeszcze kilka innych domowych sposobów na pozbycie się moli.
Należą do nich:
olejki eteryczne,
mydło w kostce,
gazety,
naftalina.
Kulki naftalinowe
są skuteczną i znaną od dawna metodą. Jednak istnieje ryzyko, że oprócz pozbycia się moli przepłoszymy również innych domowników.
Mydło w kostce
możemy rozłożyć w szafie. Jednak najprostszą metodą jest przechowywanie jego zapasów na dnie szafy. Sposób ten zyska na sile, jeśli wybierzemy mydła lawendowe czy cytrusowe.
Gazety
są dobrym sposobem ze względu na zapach farby drukarskiej, za którym mole nie przepadają. Jednak do tego celu najlepiej nadadzą się gazety niebłyszczące, czarno – białe.
olejki eteryczne
Ostatnim sposobem są olejki eteryczne zawierające ekstrakty z roślin odstraszających mole, na przykład lawendy czy sosny.
Jakimi środkami chemicznymi możemy zwalczyć mole?
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań chemicznych pozwalających zwalczyć dorosłe osobniki moli odzieżowych, jak i ich larwy.
Do najpopularniejszych preparatów zwalczających mole należą:
-
-
pułapki feromonowe,
-
zawieszki przeciw molom,
-
aerozole i spraye na mole,
-
płytki z substancją owadobójczą,
-
środki biobójcze na mole.
-
Pułapki feromonowe wydzielają zapach zwabiający owady. Są one wyłożone lepką substancją przez co każdy zwabiony mol przyklei się do niej. Pułapkę wykładamy w szafie bądź pomieszczeniu, w którym obecne są mole zgodnie z zaleceniami producenta.
Zawieszki przeciw molom posiadają wiele zapachów i mają one za zadanie odstraszyć mole. Często jednym ze składników takich zawieszek jest również wspominana już wcześniej lawenda.
Aerozole i spraye na mole używamy w celu spryskania wnętrza szafy, jak i całego pomieszczenia. Mogą one jednak powodować przebarwienia na ubraniach, więc lepiej nie aplikować ich na ubrania.
Płytki z substancją owadobójczą wykłada się na dno szafy. Substancja ta parując dociera do każdego zakamarku mebla i dzięki temu skutecznie niszczy mole. Płytki te zachowują swoje owadobójcze właściwości nawet do 4 miesięcy.
Środki biobójcze pozwalają na rozpylenie dymu z substancją owadobójczą. Dzięki swojej postaci, środek ten dopadnie dosłownie każdego dorosłego osobnika czy larwę mola. Używając go, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, między innymi wynieść rośliny, a samemu przebywać poza pomieszczeniem, w którym rozpylany jest środek.
Jak zapobiegać pojawieniu się moli ubraniowych?
Jeśli jeszcze nie mamy moli i nie chcemy, aby ten stan rzeczy uległ zmianie powinniśmy się należycie chronić przed możliwą inwazją moli odzieżowych.
W tym celu warto zdecydować się na zamontowanie w oknie moskitiery, która uchroni nas nie tylko przed molami ubraniowymi, ale również przed innymi rodzajami uciążliwych dla człowieka insektów, na przykład komarów.
Do ubrań, które przechowujemy dorzućmy woreczki z lawendą. Sprawdzajmy także regularnie szafę, wietrzmy ją i czyśćmy. Dzięki temu prawdopodobieństwo posiadania moli oraz ich rozprzestrzenianie się zostanie skutecznie ograniczone.
Ponadto, nie wkładajmy do szafy ubrań nie wypranych, w których już chodziliśmy. Pot, a także plamy są dla moli pożywką i dodatkowym wabikiem.
Jeśli przechowujemy ubrania przez dłuższy czas, na przykład ubrania zimowe na czas lata chowamy na strychu, to schowajmy je do worków próżniowych.
Zobaczcie jakie jeszcze są sposoby na mole:
A jakie są Wasze sposoby na pozbycie się lub odstraszenie moli ubraniowych?
Dajcie znać w komentarzach.
0 komentarzy