Jak pomóc środowisku?

Pamiętaj każdy nawet niewielki wkład w dbałość o środowisko ma sens. Nie należy oglądać się na innych. To nic, że oni nic w tym kierunku nie robią. Obserwując nas być może zaczną.

Nie zasypię państwa tutaj sloganami w stylu – wyłączaj światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz czy segreguj śmieci. To prawda, że to nic nie kosztuje, a zyski z takiego postępowania są ogromne. Ale każdy z nas musi sam się o tym przekonać. Dlatego też w tym miejscu pragnę przybliżyć państwu fajne inicjatywy podejmowane przez różne instytucje, firmy lub osoby. Najbardziej aktualne wpisy znajdziecie na samym dole strony.

Jako pierwszą opiszę ciekawą inicjatywę Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi „Tiry na Tory”. Instytut propaguje ideę transportu kombinowanego w Polsce. Chce by samochody ciężarowe jadące przez Polskę tranzytem były zmuszone do pokonania Polski pociągiem i nie eksploatowały naszych dróg.

Można się z nią zapoznać na stronie http://www.tirynatory.pl/

Bardzo ciekawa i pełna pomysłowych przedsięwzięć jest strona Fundacji Arka. Angażuje się w ciekawe akcje jak np. śmieciobranie zachęcająca do sprzątania szlaków turystycznych i terenów leśnych czy akcja wypalanie-zabijanie traktująca o negatywnych skutkach wypalania traw. O tych i innych przedsięwzięciach możecie przeczytać na stronie – http://www.fundacjaarka.pl 

Strona stowarzyszenia EFTE aż roi się od pomysłów na życie w zgodzie z naturą. Stowarzyszenie organizuje bezpłatne szkolenia dla pracowników urzędów i przedsiębiorstw „Naturalnie odpowiedzialni”. EFTE chce szerzyć zachowania ekologicznie odpowiedzialne. Z tego też powodu wydało książkę kucharską „EFTE cook book” którą można bezpłatnie ściągnąć ze strony w formie pdf-a.  Z książki dowiecie się jaki potrawy są przyjazne dla ludzi i środowiska zdaniem znanych Polaków i wiele innych ciekawostek z dziedziny świadomej konsumpcji. http://www.efte.org/

Na anglojęzycznej stronie http://borganic.net/ możecie dowiedzieć się jak można zagospodarować stare, niepotrzebne nikomu sprzęty. Będą dalej nam służyć, choć w nieco innej formie.

Na włoskiej stronie http://biodizionario.it/ możecie przekonać się ile szkodliwych substancji zawierają kosmetyki. Strona zawiera słownik substancji chemicznych. Wpisując kolejno składniki kosmetyku możecie dowiedzieć się czy jest niedopuszczalny, drażniący czy akceptowalny.  Gdy raz spróbujecie okaże się, że ta wiedza was przerazi.

Chcesz wiedzieć więcej o produktach genetycznie modyfikowanych lub zaprotestować przeciw ich stosowaniu? Zajrzyj na stronę http://www.icppc.pl/antygmo – pomoże ci to bardziej świadomie dokonywać zakupów w sklepie spożywczym!

Bardzo ciekawą inicjatywę podjęło Stowarzyszenie dla Dawnych Odmian i Ras. Prowadzi ono Bank Genów w Pokrzydłowie http://bankgenow.ddoir.org.pl/. Każdy może do nich napisać i bezpłatnie otrzymać nasiona dawnych odmian roślin. W zamian oczekują jednak, że po rozmnożeniu część nasion zostanie przesłana ponownie do nich by móc pomagać jeszcze większej ilości osób.

Cieszymy się bardzo i propagujemy społeczną akcję „Kampania Zdrowa Pupa”promującą ideę naturalnego pieluszkowania, czyli pieluszkowania bez jednorazówek silnie nasączonych szkodliwymi chemikaliami. Kampania ma na celu informować, edukować, pokazywać za pomocą warsztatów, jak łatwo zakłada się nowoczesną pieluszkę wielorazową. Akcja skierowana jest przede wszystkim do rodziców i przyszłych rodziców, a także tych wszystkich, których interesuje zdrowy styl życia i ekologia.

0 komentarzy

Join

Work With Me